Корисні статті та матеріали

Батькам спортсменів: як виховувати чемпіонів

👑 «Король Річард» - фільм про батька, який ще до народження дітей вирішив зробити їх найкращими тенісистками світу та зробив це. Поділюсь з вами декількома спостереженнями ключових моментів батьківської стратегії.

🎾 П'ять ідей виховної стратегії батьків Вінус та Серени Вільямс (перші ракетки світу, теніс):

▸ 1. Проактивна профілактика професійного вигорання
Це йде червоною ниткою крізь біографії та відрізняє історії Вінус та Серени від інших спортсменів. Дуже нестандартна для спорту стратегія – не грати у юнацьких матчах – з метою не вигоріти, зберегти дитинство та дати можливість насолоджуватися грою.

▸ 2. Десять тисяч годин
Обидві дівчінки почали тренуватись у віці 3-х років. Щоденні тренування по 2-3 години, іноді двічі на день - під дощем важкими м'ячами та дорослими ракетками. Батьки особисто тренували дітей до 10-ти річного віку. Що вражає – так це баланс жорсткості та віри. Жорсткий батько, це не «поганий» батько.

▸ 3. Підготовка не лише до спорту
Дуже цікаві епізоди про те, як він готував їх до публічності (знімав на камеру ще в дитинстві), самодисципліни (чи написали вони план наступного дня), академічної успішності (не пропускати школу, здобути освіту), критики (одного разу батько підмовив дітей із іншої школи вигукувати образливі слова під час тренування на корті)

▸ 4. Великий куш
За тиждень до дебютного професійного турніру замість збільшення інтенсивності тренувань батько відвіз дітей на тиждень до DisneyWorld. Ви б так зробили перед ЗНО (ЄГЕ)? Це називають «великим кушем» – коли людина отримує щось велике – просто так, не за перемогу, успішність, високі бали, а просто так. В результаті перший матч турніру Вінус виграла, а в наступному взяла сет у другої ракетки світу.

▸ 5. Я з тобою проти всіх
Підтримка і віра в чемпіонів, в особистість, силу, успіх і майбутнє - цього дуже багато у фільмі. Коли дорослий вірить і говорить про це (і навіть брошура є), ти починаєш у це вірити. Немає конкуренції між дітьми (!), немає порівнянь, немає маніпуляцій. Спеціально чи ні, але батько, ніби нарощував протистояння «ми і вони», і все ж таки це могло служити більшій згуртованості сестер і підтримувати їхню впевненість у собі.

І фінальне – «Я підтримаю будь-яке твоє рішення» – як багато в цьому для підлітка: довіра до особистості, до мудрості, до вирішення на користь себе. І скільки в цьому батьківського гордості, коли твій підліток приймає найкраще рішення для себе.

❤️ Можливо, у дівчаток не було вибору.
А у кого із дітей він є?

Оригінальний допис у фб
Батькам